Свято вшанування весняного сонця Ярила Красного (рівнодення)

Свято відбудеться 21 березня 2010р. на острові Журавлівського гідропарку м.Харкова (трамваї 16, 26 від станції метро «Київська», зупинка «Гідропарк» - перейти через міст, далі - праворуч і до кінця острова)

Початок – о 9.30 (підготовка до проведення свята – з 8.30)У програмі свята:

  • Величний обряд вшанування, славлення Весняного Сонця – Ярила Красного
  • Веснянки, хороводи, молодіжні ігри
  • Святкова братчина (без алкогольних напоїв)
  • Ярмарка: слав’янська література, обереги, вишиванки.


Конт.тел.: 050-934-1558, 067-573-4780, 098-207-5455, 7558752.


Великдень Дажбожий є вшануванням народження ярого весняного сонця – Ярила, яке проводиться у час весняного рівнодення. Святкуючи Великдень ми вшановуємо силу плодючості та буяння, силу життя, яка у різних ликах Рода Всевишнього – Ярилі, Лелі, Урай-Раї, Ладі, Живі та Кострубонці приходить до православних.

Ярило в Поконі Рода Всевишнього суть весняний прояв Діда нашого – Дажбога трисвітлого. В окремих слав’янських краях, як от у слав’янському Поволжі, Ярила починали славити вже 3 березня . Але на святій Руси-Україні Ярі Святки розпочиналися в день весняного рівнодення (Різдво Ярила, Великдень) та завершувалися в день літнього сонцестояння (Кострубонько). В період між цими датами Ярило та його дружина Леля вшановувались у своїх різних вікових подобах. Власне на Великдень Вшановується Ярило Красний (красивий, юний), перемагаюче молоде Сонце. 22 квітня наші предки мали свято Красної Гори, Лельника чи Ладовиці. Тоді дівоньки співали веснянок та славили вічну любов Всесвіття – Ладу-Матінку та доньку її – Лелю. 24 квітня – Ярило Буйний (ярий, всеперемагаючий), в цей час його звуть Урай-Раєм, час засівання полів. 2 травня - Свято Живи, Ярилиці, в цей день освячують весняні сходи силою Живи-Нені (це відомі зелені свята, що завершуються 13 травня – Русалчиним Великоднем). 24 червня Ярило передає владу Семиярилу (Купайлу).

Усі окреслені дати чітко співвідносяться з природними явищами та рухом зірок, про що знали наші предки-хлібороби. Так, зокрема, наукове світознавство встановило, що з 23 березня в Україні починають цвісти ліщина та ті дерева і кущі, що квітнуть перед розпусканням листя. 22 квітня розквітає ясень та ті дерева і кущі, в яких листя й квіт розпускаються одночасно. 10 травня починає квітнути каштан, черешня та родить рання полуниця. 20 червня квітне виноград та лугові трави, тоді ж починаються перші жнива.

Ярило від 24 березня до 24 червня приходить до нас у своїх трьох основних проявах – Ярило Красний (юність. Пробудження природи і землі), Ярило Буйний (зрілість, буяння життя, засівання), Ярило Ясний (старість, підведення підсумків, жнива). Тобто бачимо повне співвіднесення з порами природи та віком людини.

Досить цікаво, що всі три календарні образи Ярила по частинах збереглись у трьох слав’янських народів. У народознавстві з цього приводу навіть виділилось три Ярила: руський – піший юнак, білоруський – молодик на коні, російський – піший старець. Усі три Ярила чітко вкладаються в єдиний образ Бога весняного сонця та плодючості.

16 03 2010 - 19:26
----------------------------------------------------------------------