Свято

Овсень Великий


Шановні харків’яни і гості нашого міста!

Запрошуємо Вас на свято Овсень, яке відбуватиметься 26 вересня 2021 року. Початок о 9-00.

Місце проведення – Капище Дажбога у лісопарку.

Конт. тел.:

066 38 48 787, 098 203 80 18 – Вышеслава.

0666096898 - Ладослава


Програма свята:

09-00 підготовка до обряду, спілкування

10-00 початок обряду

11-30 братчина

Приносити їжу та напої для братчини.

Овсень. Сивий Яр. Родогощ. Світовит– суть осінній прояв Діда нашого – Дажбога Трисвітлого. Свято на його честь відзначалося слав’янами по закінченню господарських робіт, а сам його лик (Сивояр) вшановується аж до Різдва. Овсень суть одне з імен Сивояра, від того й сам річний відрізок в його честь називається осінню. Під такою назвою вшановувався двічі – Великий та Малий Овсень.

Найстарішою назвою Овсеня в русинів є Ясень як позначення старості, мудрості, ясності розуму. Незважаючи на те, що Овсень розпочинає найтемнішу пору Річного Кола, його ім’я пов’язується зі світлою частиною, Різдвом. Овсень є перехідним періодом, місточком з одного літа в інше.

Овсень відзначається на третій день осіннього рівнодення. Малий Овсень припадає на Корочуна, це підтверджується обрядовим посіванням, що властиве Новорічним святкам та назвою цього дійства в німецькій мові - “owsen” (нім. “посівати”). Головні дійства на честь Овсеня пов’язані із завершенням земельних, господарських робіт та єднанням родів. Адже після закінчення жнив роди збирались на спільні громадські свята, в цей час весі (господарі) справляли весілля. Тому Сивояр – опікун багатств та статків наших, він знак єдності родів Русинів.

Образ Овсеня малюється як вершник з багатими плодами в десниці та пучками сухих квітів у шуйці. Він розподіляв багатства землі між Родовичами, наділяючи чесних і працьовитих та караючи ледарів і злодіїв. У народі побутовує приказка: “Овсень на строкатому коні їздить”, то є залишки уявлень про Овсеня. Його кінь, на відміну від білого Ярилового, строкатий, бо й осінь є різнобарвною, строкатою.

Головними дійовими особами цього свята є старші люди, одружені пари, які вже мають дітей. Необхідним атрибутом свята є Дідух, як символ вступаючого в силу Велеса, з жита, пшениці та вівса, а також великий калач. На Руяні він мав розмір людини. Цей калач знаменував багатство всього роду, підсумок досягнень вогнищан. Він також відтворює уявлення про Старе, Могутнє Сонце, яке восени уже не гріє, але від нього залежать жнива.

В цей день влаштовується велика братчина. На неї сходиться уся громада, кожен приносить найкраще від столу родинного до столу родового. Проводяться ворожіння та передбачення майбутнього.
21 09 2021 - 22:33
----------------------------------------------------------------------