Свято

Другого лютого СТРІТЕННЯ (Додола-Перуниця)


Харківська громада «Світло Рода» запрошує на святковий обряд 2 лютого о 18.00, вул.Пушкінська, к.214. Під час обряду освячуються свічки-громниці та стрітенська вода.
Сороковий день після заходу Сивояра відбувається Стрітення — зустріч Зими і Літа. В цій точці Річного Кола дві протилежні пори року «поглядають» одна на одну. І «містком» між ними є саме Додола-Перуниця. Саме в цей зимовий день можна почути грім та побачити блискавку.

Освячуючись небесним полум'ям, люд запалює скрізь великі та малі ватри. Відгуком цього звичаю є так звані «громові свічки» чи «громниці», що збереглися в народній традиції під шатами христосіянства. Ці свічки виготовляли лише жінки, особливово — дівчата. Цікаво, що в звичаї русинів-українців громниці часто складали з трьох переплетених у «косу» свічок, які розходились доверху маленьким Триглавом — символом триєдності Прави, Яви і Нави, будови Всесвіття. Такі свічки прикрашались стрічками та іншими дівочими забавками. Громові свічки мають особливу магічну силу, за їх допомогою можна проводити обряд Очищення. Вода, освячена на Стрітення, рівна за силою святій Яр-Данській воді.

Перуниця — це вольовий, сильний бік Лади-Матінки. Звичай особливо виділяє дівочисть Перуниці, вона — Діва-Воїн, дружина Перуна, його найперша помічниця та соратниця. З дня Перуниці слав'яни починали готуватись до закликання Весни. Це свято на самому початку важкого місяця лютого дає світлу надію дочекатися весняного Сонечка, першої весняної грози, коли Перуниця золотим списом-блискавкою впаде на Землю.


01 02 2022 - 10:34
----------------------------------------------------------------------