Свято

20 лютого ВЕЛЕСІВ ДЕНЬ (Зимобор)


Запрошуємо усіх бажаючих взяти участь у слов’янському святі 20 лютого, яке відбудеться на Капищі Дажбога у лісопарку о 10.00.


Довідки за тел. 066 38 48 787, 098 203 80 18 – Вишеслава;

050 934 15 58, 063 196 47 23 – Ладомир.
Велес в Поконі Рода Всевишнього є Богом мудрості та багатства, опікуном свійської рогатої худоби. Він - прояв Рода Всевишнього у світі Нави, цар і хранитель потойбіччя, володар Темних Богів. Велес є сонцем Іншого Світу, Його проявом є розпечене ядро Землі-Матері, Сонце темної Нави. Він приносить Відаючим мудрість, Витязям – знання, Вісям (Господарям) – статки земні, а невідаючим – кари.

З прадавніх часів наприкінці лютого Слов’яни вшановували свого могутнього Бога Велеса. За астрономічним календарем Рідної Православної Віри на цей день припадає початок місяця Зимобор – того, що “зиму поборює”.

Велес – покровитель варни Відаючих, які через свого Отця отримують здатність пізнавати світ Прави, Яви та Нави. Він научитель ворожби та чарівництва, таємний та многомудрий Бог Слов’ян. Велес панує в Яві від Овсеня Великого (осіннього рівнодення) до Ярила Красного (Великодня, весняного рівнодення), коли передає владу Ярилі, своєму супротивникові, але водночас і помічникові. Боротьба Велеса і Ярила означає не протистояння Богів, а їх співпрацю у творенні ладу на землі. В образі поєдинку Велеса з Ярилом Бог Род перероджується і постає в оновленому, молодому образі, це мовби поєдинок із самим собою.

На 20 лютого припадає дві важливі календарні події. Входження Сонця в сузір’я Риб – водного, потаємного, суперечливого знаку Кола Сварожого (Зодіаку) та початок місяця Зимобор (за зоряним календарем Предків). Взагалі це період настання місячного нового року, який в різні роки відбувається від 21 січня до 19 лютого, а Місяць – Велесове світило.

Знак Риби входить до числа знаків так званого Перемінного хреста, тобто знаків, які відповідають змінам пори року. Велес символізує прихід в Яву сили знаку Риб та духу молодого сонця – Ярила. Тому в цей день відбувається обряд поєдинку Велеса з Ярилом, в якому Ярило перемагає, збиває одного рога зимі (діду Морозу Велесу). І накше можна сказати: Всемогутній Велес випробовує сили свого послідовника Ярила, аби передати владу в надійні руки. Тому ще й після Велесового дня часто дужчають холоди, проявляється підступний знак Риб.

Отже, свято Велеса відзначається у 20-х числах лютого, його дата є природньою і відповідною обертанню Кола Дажбожого та Кола Живоявлення.

В цей день ми вшановуємо Велеса в Його іпостасі хранителя худоби та статків людських. Слов’яни закликають Велеса не морозити товар (худобу), захистити корівоньок та усіляку худобу домашню від лісових хижаків – вовків, які особливо люті в цей час. Громади славлять Велеса за ті багатства, які Він приніс роду на Овсеня, дякують за зиму, яку провели у статку та ситості. Вперше співаються слави закликання весни та проводи зими.

Якщо на Велесів день відлига, то сильних морозів більше не буде. Лютневі прикмети вказують, яким буде травень. А з травнем у хліброба всі надії на майбутній урожай. Морозні сухі періоди в лютому вказували на суху і жарку погоду травня. В кінці лютого можна спрогнозувати яке буде літо – сухе чи мокре. Якщо в цей день буде іній, сніг, дощ, то на свято Живи (2 травня) буде теж дощ, а якщо так – то і літо дощове.


17 02 2022 - 21:36
----------------------------------------------------------------------